Talented Orioles tracksters to hit the ground running in program’s second year

Wednesday, April 3, 2019
The 2019 Concordia High School Orioles Track Team
(Contributed image)

In just the program’s second season since restarting the track and field team, the Concordia High School Orioles boys and girls track athletes are expecting some big things out of their excellent athletes.

In their first season back, head coach Steve Denton wasn’t exactly sure how his Orioles would stack up in terms of competing and expectations, but he was impressed by the time the season ended.

“By the end of the season, we had a few standout athletes and performances,” Denton said. “Most of our athletes know what performance mark they are currently at, and know where they need to be to be competitive. These athletes want to compete and win.”

They will have plenty of talent to get the job done. Junior Colby Stein will look to make another state run in the long jump, as well as hopefully adding appearances in a handful of races. Sophomore Carys Brockman will also hope to get back to sectionals after qualifying in 2018 in the 100-meter and 300-meter hurdles.

With plenty of new athletes set to compete this season, there will surely be a few surprises to monitor as the meets progress and they get closer to their Class 1 District 6 Meet (May 4). Ultimately, the goal is simple for Denton and his athletes: “Increase team points at the conference meet, and have more athletes qualify for the sectional meet, then state meet,” Denton noted.

The Orioles will certainly be a squad you’ll want to follow along with as they progress through their 12-meet season (including I-70 Conference meet and districts) and hopefully bring some hardware back from the state meet.

ATHLETES
(*=returning track athlete)
Freshmen
Cate Cooper - High Jump
Hali Deatherage - 200 meter
Landry Yount - 100 meter, Long Jump
Kaleigh Benson - 200 meter
Jovi Hardison - 100 meter
Alex Prindle - Shotput, Discus, Javelin
David Meyer - Shotput, Discus, Javelin
Sarah Latty - Shotput, Discus

Sophomores
Tatum Abney - Shotput, Discus
Michael Ainsworth - 400 meter; 800 meter
Troy Brandt - Long Jump, 100 meter
*Carys Brockman - 2018 Sectional Qualifier - 100-meter & 300-meter Hurdles; 200 meter
*Tanner Crawford - Triple Jump, 200 meter
*Sirena Curtis - 100-meter Hurdles, Triple Jump
Austin Droege - High Jump, 100 meter
*Breanna Elling - 400 meter
*Carley McGinnis - 800 meter; 1,600 meter
*Sam McManus - 400 meter; 800 meter
Teagan Powers - Javelin
Cassidy Warren - 1,600 meter, Shotput
*Jonas Wulser - Discus

Juniors
Jacob Humphrey - 1,600 meter, 3,200 meter
*Simon Looney - Shotput
Brayden McGinnis - Javelin
TJ Sparks - 100 meter, 200 meter
*Colby Stein - 2018 State Qualifier - Long Jump (13th); 100 meter, 200 meter, 400 meter
Hunter Wilckens - 1,600 meter, 3,200 meter

Seniors
Tad Deatherage - Triple Jump, Javelin, 100 meter
Cameron Kelly - 100 meter, High Jump, Javelin
*Brandyn Weibusch - 100 meter

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: